"A jóga a megismerés útja. Aki csak egyetlen lépést is tett rajta, azt többé nem bocsátja el. Kerülőutakon járhat az ember, számtalanszor eltévedhet a cselekedetek és a sors útvesztőiben, mégis visszatalál a világossághoz... Ezért a jóga útján megtett egyetlen lépés sem vész kárba!" Kaczvinszky József

2013. február 28., csütörtök

A jógáról Bálint tollából

Hogy közelebb hozzam hozzátok debreceni jógások az idén júniusban induló Jógaoktató képzés vezetőjét, Bálint Jánost, néhány írását itt idézem a blogon (iratkozz fel a purnam.hu jógaoldal hírlevelére, ha szeretnéd kapni a leveleit):


"A jóga nem vallás, de nagyon sok esetben laikusok vallásnak láthatják, tudatlan, vagy álságos módon vallásos köntösbe öltöztethetik.

A jóga nem művészet, bár kétségtelen tény, hogy testgyakorlatai művészi színvonalra fejleszthetők, s a vele megszerzett képességek misztikus magaslatokba emelhetik az embert.

A jóga tudomány, de mint tudomány, a jóga nem tagadja a vallásokat, mivel a vallások hátterében ugyanaz van, ami a tudományok hátterében. Mindegyik meg akarja ismerni a valóságot. Bármely tudományt nézzük a fizikától a matematikáig, a biológiától a szociológiáig tudósok százezrei akarják megérteni hogyan működik ez a világ, hogyan jött létre és mi a sorsa. Bármely vallást vesszük, papok, szerzetesek, filozófusok százezrei kutatják a szellemet, hogy felleljék Istent, hogy megértsék Isten tervét, s hogy annak megfelelően boldogan éljenek itt vagy hitük szerint majd valahol egy másik létezésben.



Bármely művészetet vesszük, az emberi érzések kifejezésén, kiváltásán túl művészek százezrei akarnak megragadni valami többet, valami plusszt, amivel a világ tökéletlenségén túl kutatnak, felismernek, megtapasztalnak és töredékeiben, szikráiban tovább is adnak felénk, közönség felé valami tökéleteset. Mert azt a táncost nézzük, akiben Isten táncol, mert azt a zenészt hallgatjuk, akiben Isten zenél, mert az a festmény nyűgöz le minket, ami nem csak technika, hanem ami úgy született, hogy a festő ihletettségében átlépett a hétköznapi világból valahova, ahonnan mintha csak súgták volna néki, hogyan forgassa az ecsetet, hogy aztán amikor csendesen ránézünk a képre, bennünk is megmozduljon valami, minket is tovaröpítsen egy másik dimenzióba.

A jóga bár önmaga nem vallás, de ugyanazt a célt hivatott elérni, mint a vallások, mint a tudományok, vagy mint a művészetek a legmagasabb fokon. Más a módszer, más a kiváltó ok, de a cél ugyanaz.

Míg a tudományt a kíváncsiság, a művészetet az ihletettség, a vallást a hit mozgatja, addig a jóga mindezeket egyszerre alkalmazva vezeti az embert. Mert gyakorlatai tudományos pontossággal kidolgozottak, azokat megismerni és tökéletesen megvalósítani majdhogynem kevés egy élet. Elméleti anyaga olyan bőséges, hogy könnyedén felveszi a versenyt bármelyik más tudomány irodalmával. És épít a hitre, de csak az önmagunkba vetett hitre, s arra a tapasztalatra, hogy gyakorlással bármi elérhető, amit az ember célként képes kitűzni maga elé.

A módszer a gyakorlással szerzett tapasztalat.
Az ok a szenvedés megszüntetésének vágya.
A cél pedig a csend - az elme teljes elnyugvásában tapasztalt végtelen belső béke, amelyből minden származik, amelyben minden megismerhető, amely által átformálódik az ember, amely által véget ér a szenvedések sora.

A jógában nincs rituálé, minden amit teszünk praktikus, gyakorlati haszna van. Ami rituálé, az nem jóga, ami jóga, az nem rituálé. Néhány rituálisnak tűnő dologgal minden jóga órán járt ember találkozott már. Az OM mantra, vagy az összetett kézzel való meghajlás, nem rituálé. Az OM segíti felkészülni a szervezetet és az elmét a gyakorlásra, rezgéseivel és a hangok utáni csenddel megnyugtatja az elmét. Az imádkozó kéztartás pedig koncentráltabbá tesz - nem véletlenül ezt a kéztartást használják a vallások. A meghajlás sem a tanárnak szól, hanem önmagunknak. Saját magunknak adunk tiszteletet azért, hogy ismét önmagunk fejlesztésével és megismerésével foglalkozunk.

A jóga, eme tudományos megismerési mód, ahogy a többi tudomány, vallás és művészet is, a legmagasabb fokon szintén Isten felé vezet, aki nem egy személy, de személy is. Aki nem valami de mégsem semmi.
Az nem irányít, Az nem kérlelhető, Az nem hallgat imákat, Az nem büntet és nem jutalmaz: számára minden egy, mert a jó és a rossz elkülönülése csak az egyén viszonyulásaiból fakad, s Ő nem viszonyul, mert minden Ő maga, nincs mihez viszonyulnia. Neki nincsenek gyermekei, mert minden Benne él, s a rajta kívülinek nincs létezése. S mindaz, ami van, amit tapasztal az ember, az Ő maga, az teste, az álma, az elméje.

Aki megismeri elméje elnyugvásának csendjét, az tapasztalja ezt. Az átéli, az elmerül benne, az felismeri, az tudja és éli onnantól. A csend elvezet Hozzá, általa birtokába kerülünk a tudásnak, általa választ találunk minden kérdésre. Így már nem könyvekből, nem tanároktól, nem mesterektől tanulunk, hanem abból a forrásból iszunk, amiből minden létező kiárad. Így válunk Tanítványokká.
Bálint"

Az oktatóképzésre jelentkezés: a Belső Csend Jógastúdió yogadebrecen@gmail.com címén, vagy a Purnam honlapján: Jelentkezz itt!

2013. február 22., péntek

Jóga oktatói képzés Debrecenben

Jógaoktatói 1 éves komoly képzés végre Debrecenben is!

Mi azokat várjuk, akik nem csak egy papírra vágynak, hanem a tudást keresik, de ezt a tudás szomjat olyan diplomával jutalmazzuk, amelyet az egész világon mindenhol szívesen fogadnak.

Ha szeretnél alapos ismeretekkel és használható tapasztalatokkal felvértezve nekifogni a jóga oktatásnak egy nemzetközi diplomával a kezedben, akkor várunk szeretettel!
Jó hangulattal, érdekes előadásokkal, sok gyakorlással várunk, hogy átadjuk mindazt, amit tudunk, mindazt, amit tanáraink adtak át nekünk.




A jelentkezés előfeltételei:

A Jóga Alaptanfolyamon végzetteknek csak egy jelentkezést kell küldeniük felénk, más teendőjük nincs.
Ha nem végeztél ilyet nálunk, akkor keress minket elérhetőségeinken, hogy egyeztethessük, milyen módon lehet bejutni a képzésre.

A tanfolyam díja: 260.000 Ft+ÁFA, amely tartalmazza a 12 hétvége és az 5 napos tábor teljes díját, beleértve a táborban a szállást és a napi háromszori vegetáriánus étkezést is.

Hospitálás:
A tanfolyam részét képezi félévenként 20 óra hospitálás. Az első félévben megfigyelőként kell részt venni az órákon, a második félévben egy tanár felügyeletével kell órát tartani kezdők számára.

Tantárgyak:

Jóga pedagógia - Megtanuljuk azokat a pedagógiai módszereket, amelyek a jóga oktatásában alkalmazhatók. Ezen kívül elsajátítjuk az egyes gyakorlatok helyes kivitelezéséhez szükséges verbális és nem verbális oktatói instrukciókat, valamint azt, hogyan tanítsuk a jóga filozófiát, értékrendet és életmódot.
Ászana elemzés
Mitológia és jóga kultúra
A pránájáma oktatása
Jóga életmód
Jóga anatómia
Órafelépítés és tematikák
Filozófia érthetően és használhatóan
Jóga és orvostudomány
Mantrák
A meditáció oktatásának alapjai


A tanfolyamon végzettek a Purnam Jógaoktatói Akadémia magyar és angol nyelvű tanúsítványát kapják, amelyen a Yoga Alliance RYT 200 védjegye szerepel.

Időpontok 2013-ban:

júni 15-16.
júli 6-7
aug 3-4
aug 31-szept 1.
okt 19-20
nov 16-17
dec 7-8. Tábor: Május 8-12.

A 2014-es hétvégéket és a tábort menet közben egyeztetjük. 

A tanfolyamot vezeti:
Bálint János - Yoga Alliance ERYT 500 Jóga Oktató, Mozgásterapeuta, a Semmelweis Egyetem Sporttudományi Karának jóga tanára, a Holiszikus Oktatási központ Alternatív Mozgás és Masszázsteraputa képzésének jóga oktatója, a Purnam yoga és selfness központ alapítója és vezetője, 25 éves jóga és 12 éves jóga oktatói tapasztalattal.

 

Részletek és jelentkezés: a PURNAM honlapján vagy nálunk a yogadebrecen@gmail.com címen.

Az oktatás helyszíne Belső Csend Jógastúdió.

Jelentkezz mihamarabb, a létszám korlátozott!

2013. február 13., szerda

Fejenállás / Headstand workshop

Kihívás a fejenállás a gyakorlásod során? Ha ilyen tengerpartot nem is tudunk prezentálni pillanatnyilag, de  a szép, szabályos fejenállást megtanulhatod :) Február 24-én várunk a Fejenállás gyakorlás workshopunkra, vasárnapi napon 9.30 órakor. Jelentkezni lehet yogadebrecen@gmail.com címen. Intenzív rávezető gyakorlatok, segítség, és gyakorlás gyakorlás gyakorlás :)

Fejenállás - Sirshasana
Az ászanák királyának is nevezik ezt a pózt a számos előnye, jó hatása miatt. A Sivananda gyakorlás 12 ászanájának első gyakorlata, számos betegség csodaszerének tartják. Egész napunkat állva és ülve töltjük, ami a vérkeringést renyhévé teszi, így a szívnek keményebben kell dolgoznia, szivattyúznia a vért a test felsőbb részeibe. Természetesen a szív a gravitáció ellenében dolgozik, így a fordított pózok kímélik a szíved, és oxigéndús vért szállítanak a fejbe, az agyba. Ez az ászana egy haladó gyakorlat, végezz előkészítő pózt, mint a magzati póz vagy a delfin póz mielőtt fejenállást csinálsz!


Headstand - Sirshasana
Known as the "King of Asanas" because of its many benefits, the Headstand is the first of the 12 asanas and is considered by many to be a panacea for countless human ills. Sitting and standing for most of the day causes your circulation to become sluggish, so your heart has to work harder to pump sufficient blood to the upper parts of your body. Normally, your heart works against gravity; inverting your entire body lessens the strain on your heart, and allows a plentiful supply of oxygen-rich blood to reach your head and brain. This pose is not an advanced asana; even so, to begin with you may wish just to undertake the child's Pose and the Dolphin, progressing to the full Headstand later.

- Sivananda -


Február 24-én várunk a Fejenállás gyakorlás workshopunkra, vasárnapi napon 9.30 órakor.  (kb 2 óra hossza)
Ára: 2500ft (vagy bérlet esetén két alkalom lehúzható)
Jelentkezni lehet yogadebrecen@gmail.com


2013. február 9., szombat

Baba-mama jóga

A baba-mama jóga órákon a nemrég szült kismamák számára különösen fontos ászanákat és légzőgyakorlatokat gyakoroljuk. Külön figyelmet szentelünk a hasi tájék erejének és stabilitásának visszaállítására, mindeközben megerősítve a hátat, hasat és a medencealapi izmokat, lazítva és elengedve a feszültségeket a nyaki tájékból, vállakból és a hátból.

Az óra teljesen rugalmas, a babák gőgicsélnek, nevetnek, sírnak, esznek, alszanak és kakilnak! Abszolút nincsenek elvárások a babákkal szemben hogyan kell "viselkedjenek"! A baba-mama jóga a kisbabák elfogadásáról szól, pontosan olyannak amilyenek, valamint arról, hogy tudatosságot fejlesszünk ki magunkban, ahelyett, hogy stresszelnénk és aggódnánk.

Ez az óra nagyszerű és csodálatos lehetőséget nyújt az anyukáknak, hogy jó közösségbe lehessenek újra, olyan kismamákkal, akik hasonló örömöket és kihívásokat élnek át nap mint nap.

Szülés után 8 héttel várunk az órákon, egészen addig amíg a babák már önállóan mászkálnak (általában ez 8-10 hónapos kor).

Mit hozz magaddal?
Kistakarót a babának, kényelmes ruhát magadnak is és minden egyebet amit a babával szoktál vinni magaddal ha úton vagytok :)

Az órák 50 percesek, 1000ft / alkalom, 10 alkalmas bérlettel pedig 9000 ft, ami fél évig érvényes.

Időpont: keddenként 10.30
Jelentkezés:  yogadebrecen@gmail.com



2013. február 7., csütörtök

Helyes hordozás, mosható pelenkázás előadások

Ez év első előadásai kismamáknak/papáknak, gyertek, várunk szeretettel!

Február 15.
16 óra: Modern mosható pelenkákról

Szeretnél környezetbarátabban babázni? Megnéznéd milyenek manapság a textilpelusok? Gyere el és megmutatjuk milyen édesek, szépek, egyszerűen kezelhetőek a modern mosható pelenkák, bemutatjuk a Magyarországon kapható legtöbb típust, segítünk mennyi a kezdőkészlet, kinek mi az optimális készlet, és minden kérdésedet felteheted itt!
Jelentkezés szükséges: info@babamosoly.hu, vagy 30 4747 033

17 óra: Melyik hordozót válasszam -  a babahordozás rejtelmei

Elvesztél a hordozók tömegében? Szeretnél jól választani? kényelmeset, anatómialiag megfelelőt a babának, és ami neked is jó? Gyere el, segítünk, próbálhatsz, kérdezhetsz és meg is veheted!
Jelentkezés szükséges: info@babamosoly.hu 30 4747 033


Ára 1000ft / család (vásárlás esetén beszámítjuk)

A helyszín ezúttal NEM a Belső Csend Jógastúdió, hanem a Babamosoly bemutatóteremben tartjuk, Kishatár u. 26 szám alatt!


 
Counter